3G ile Mobil Televizyon ve Radyo

Temmuz 29, 2009 | | İlk Yorumu Yazın

3G’ye çok kısa bir süre kala, internet üzerindeki ataklar da çoğalıyor. İletişimde çığırlar açılacak gibi duruyor. Tek radyonun, tek televizyonun olduğu dönemlerden çok televizyonlu dönemlere geçildiğinde isteyen kendi zevklerine göre kanal izlemeye başladı. Fakat, televizyon ya da radyo açmak kolay değildi. Özel bir kanal açsanız dahi, yayın hakkınız belli bir çerçevede oluyor. Cepte taşınan radyolar ve cep TV’leri ile istenilen yerde istediğinizi dinliyor ve izleyebiliyordunuz. Yayın hakkı verilen kanalları belli bir çerçevede izliyor ve dinliyorduk,  hala devam ediyoruz.

İnternetin yaygınlaşması ile bloglar ve sosyal medyada patlama oldu. İsteyen her konuda görüşünü belirtir hale geldi. Bir gazete ya da televizyona bağlı kalmadan insanlar görüşünü yansıtmaya başladı. Televizyon ya da radyodaki cezbedici bir  reklamın altındaki yatanları sosyal medyadan internet üzerinden öğrenir olduk. Öğrencilik yıllarımızda digital fotoğraf makinesi bile yokken şimdi en basitinden bir öğrenci hiçbir izne gerek duymadan internet üzerinden yayın yapabiliyor. Sosyal Radyo, geçen gece Friendfeed’ten tanıdığımız Alev hanım ile bir program gerçekleştirmişti. Yine sosyal Radyo geçen gece Hamza (Teakolik) arkadaşımızla gece canlı bir program gerçekleştirmiş (Bunu kaçırdığıma üzülüyorum).  Alev hanımın programı dinlerken öğrencilik yıllarım aklıma geldi. Bir ilçede yüksek okulda okuyoruz, Komşu ilçenin yerel radyosu vardı. Onu dinlerdik, öğrenciler potansiyel dinleyici olduğundan daha çok öğrencilere yönelik programlar olurdu. Hiçbir öğrencinin kaçırmadığı bir program vardı ki, programı sırf öğrenciler yapardı. Spikere SMS atılırdı spiker de okurdu :)

– Küs olduğum,üst ranzadaki yatan tamirci (Otomotiv bölümü öğrencisi) arkadaşım yediğin silginin aynısını istiyorum
Spiker ufak bir yorum yapar,
– Yarın amelelilik sınavaında tüm amelelere başarılar. Amele öğrencisi (İnşaat bölümünden bahsediyorlar)

-… kafede , … masada oturuyorsun, neden bana hiç bakmıyorsun mavi giysili güzel kız?

gibi bütün gece smsler okunurdu. Artık isteyen herkes internet üzerinden bu türde geyik muhabbetlerine  girebiliyor.

Yine bir çok TV yayın akışını internet üzerinden veriyor, bir çok kişi belli siteler sayesinde kendi yayın akışını düzenleyerek videolardan kendi TV’sini oluşturabiliyor.

Evinizde hızlı bir internet varsa hepsi kolay bir şekilde takip edilebiliyor. Mobil teknolojinin geliştiği bu günlerde, Cep telefonu olarak yanımızda akıllı cep dediğimiz PDA ‘lar dolaşıyor. Wi-fi teknolojisi ile bir kafede ya da wi-fi ile internet paylaşılan ortamlarda cebimizden çıkardığımız mobil cihaz ile internet ile gelen tüm nimetlerden yararlanılabiliyor. Tv izleyebiliyorsunuz, radyo dinleyebiliyorsunuz, sosyal medyada anında herşeyi paylaşabiliyorsunuz. Hatta, bir iki program ile görüntülü görüşme yapabilirsiniz mobil cihanız ile. Fakat, bunları bir internet sağlayıcısına bağımlı kalarak yapabiliyorsunuz.

3G ile ne değişecek? 3 G yakın bir zamanda şimdilik il merkezlerinde başlayacak. Herhangi bir yere bağımlı kalmaksızın şebeke üzerinden yüksek hızda interneti mobil cihazlarına getirecek. Tabi ücret kısmına girmeden nelerin olabileceğinden bahsetmek isterim. Otobüse bindiniz, trafik sıkışık internetteki resmi bir kuruma bağlı kalmadan amatörce yayın yapan bir radyo ya da TV kanalı dinliyorsunuz. Ya da twidvid, youtube gibi video paylaşım sitelerinden paylaşımlara bakıyorsunuz. Maillerinize, bloğunuza bakıyorsunuz. Bunları avcunuzun içine sığan bir alet ile gerçekleştireceksiniz. Canınız sıkıldı, bağlanın canlı yayına. Ya da siz yayın yapın otobüsten :)

Bunların hiçbiri daha önce olmuyor muydu? Aslında, bunların hepsi daha önce de olabiliyordu fakat, GSM operatörlerinin GPRS hızları oldukça düşük olduğundan multimedia içerikli işlemler için mutlaka hızlı internet sağlayıcısına ihtiyaç vardı. Bazı cafelerde, bazı iş merkezlerinde ve evlerde wi-fi ile internete bağlanarak mobil cihaz üzerinden bunlar zaten yapılabiliyordu.

3G ‘nin avantajı dediğimiz gibi hiçbir yere bağlı kalmadan bize hızlı internet sunması.

Sosyal Radyo türünde bir çok internet radyo istasyonu açılacak gibi duruyor. Bir de 3G fiyatlarını cazip hale getirseler daha iyi olmaz mı? Hali hazırda telekomdan kapacakları milyonlarca potansiyel ADSL kullanıcıları var.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

  • MeCanto ile Cepten Online Müzik Dinle
  • Radyo Teleskop Denemeleri I (Meteor Gözlem)
  • Radyo Teleskop Denemeleri II (Meteor Gözlem)
  • Pardus IDEF ’07 de
  • Radyo Teleskop
  • Leave a Reply

    CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi