Bloglarda Bayan-Erkek Yazar Farklılığı

Ocak 10, 2010 | | 3 Yorum yapılmış

2 hafta önce Süleyman Sönmez Hocam bir deney yapacağı fikrini aktardı. Deneyin amacı sitemize google ve diğer arama motorları üzerinden gelen ziyaretçilerin bayan ve erkek facebook profillerini tıklama oranının ölçülmesi. Gazanya Blog olarak kendi çapımızda deneye destek vererek ölçümlerimizi yaptık. Süleyman Hocamın deney yazısını aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz.

http://www.gunesintamicinde.com/kadin-yazar-mi-erkek-yazar-mi-gunesh-abla-deneyi/

Gazanya blog olarak deney boyunca toplam 4.440 ziyaretçi üzerinde ölçüm yaptık. İlk 2.230 ziyaretçimize sitemizde bayan resmi gösterdik ve facebook sayfamızı ziyaret edin dedik. 2.210 ziyaretçimize erkek (kendi) resmimizi göstererek facebook sayfamızı ziyaret etmesi için yönlendirdik.  Size kahramanlarımızı tanıtayım;

Oranj Abla

Mehmet

Tabi doğal olarak geçmişe göre genel ziyaretçilerimizin sayfada geçirdiği süreyi, başka sayfalarda gezme oranlarını da takip ettik.

Öncelikle deney sonucunu analiz edelim, 2.230 ziyaretçiden sadece 27 ziyaretçi bayan profilini tıklamış. Yani gelen ziyaretçilerimizden sadece bayan profilini görenlerin %1.2 ‘si tıklamış. Sadece erkek profilini gören 2.210 ziyaretçimizden sadece 17 tıklama gelmiş. Yani sadece erkek profili görenlerin % 0.76’ sı bu profili tıklamış.

Bayan profilinin tıklanma oranı her ne kadar yüksek gözükse de toplam ziyaretçi yüzdesine baktığımızda çok düşük bir değer. Şöyle bir cümle hatalı olmaz sanırım: Toplam 4.440 ziyaretçi üzerinde yapılan ölçümde, ziyaretçilerin % 0.60 ‘ı bayan profilini görmek için tıklarken, ziyaretçilerin % 0.38 ‘i erkek profilini görmek için tıklamış. Ziyaretçilerin % 99.02 ‘si girdiği sayfalardan gerekli bilgiyi alarak ya diğer sayfalarda gezinmeyi ya da sayfadan ayrılmayı tercih etmiş.

Genel istatistikleri geçmiş haftalarla kıyaslarsak,

Genel ziyaretçi sayısı % 10 artış göstermiş. Bu artışın bayan profili ile ilgili olacağını sanmıyorum. Kış döneminde ziyaretçi sayısında normalde bir artış gözlemleniyor zaten.

Sayfa görüntüleme sayısı geçmiş haftaya göre % 20 artarken, siteden hemen ayrılma oranı %4 azalmış ve sitede geçirilen ortalama süre % 50 artmış vaziyette.

Bu deneyden şöyle bir sonuç çıkarılabilir. Amacı bilgiye dayalı sitelerde yazarın erkek ya da bayan olması çok önemli değil.

Deney ile ilgili oranları elimden geldiğince analiz ettim. Ortaya çıkan sonuç bloglara ne derecede güvenildiği hakkında da fikir sahibi olmamıza  yarayabilir mi?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Yeni Bir Yazar
 • Kadın – Erkek Eşitliği
 • Şeker Kız Candy
 • Amca Oldum
 • 100 nolu yazı ;)
 • Comments (3)

   

  1. […] Mehmet Gazanya’nın bu konu üstüne blog yazısı şurada http://blog.gazanya.com/bloglarda-bayan-erkek-yazar-farkliligi SÜLEYMAN SÖNMEZ Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın. Paylaş   […]

  2. Kadir Kemal Mungan dedi ki:

   Sitenizle tanışmam yeni oldu. GTİ’deki ilgili makaleden burayı gördüm açıkcası.. Sitenizde özellikle bu konu üzerinden ulaşmış olmam vesilesi de olabilir bilemiyorum ama bir HAKKINDA bölümü bulamadım. Yazıları kim yazıyor, kimdir, necidir, yenir mi? {:p} bilmek isterdim açıkcası.

   Dip Not: Bazı başlıklardaki yoruma kapalıdır kısmı ingilizce olarak “Comments are closed.” şeklinde kalmış.

  3. Mehmet dedi ki:

   Kadir bey, hoş geldiniz. Yukarıdaki erkek resmi kendi resmimdir. İsmim Mehmet. Herkes gibi normal bir insanım, bu yüzden hakkımda sayfası oluşturmadım :) Fakat, Gazanya ismini ilk duyanların verdikleri tepkiler ve eleştiriler üzerine sadece Gazanya’nın ne olduğunu yazdım. Neden Gazanya diye sormayın uzun bir hikayesi var :) Umarım, bloğumuzda iyi vakit geçirirsiniz.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi