Böyle bir deney yapıldı mı acaba?

Ocak 13, 2008 | | 3 Yorum yapılmış

Zamanın birinde felsefeciler şöyle bir soru ortaya atar,

“doğuştan kör bir adama küp şeklindeki bir cismi ve küre şeklindeki cisimler dokunmak suretiyle öğretilse, adam her dokunuşta küre ve küp cisimlerini tanıyarak anlasa…

Bir gün bu adamın gözleri görmeye başlamış olsa, cisimler karşısına konulsa, dokunmadan cisimler ona sorulmuş olsa adam şaşırmadan ve kendinden emin bir şekilde cisimleri doğru söyleyebilir mi?”

her zamanki gibi felsefecileri ikiye bölen bir soru şekline dönmüş ve ilk katarakt ameliyatı da bu sorunun cevaplanmasına yardımcı olmuş.

doğuştan katarakt olan bir adama küp ve küre öğretilmiş. Adam hiç şaşırmadan dokunduğu gibi anlayabiliyormuş. Ameliyat başarılı geçmiş ve adam görmeye başlamış. Hiç dokunulmasına izin verilmeden küp ve küre karşına konulur ve sorulur hangisi küp hangisi küre?

deney sonucu büyük bir şaşkınlık geçirir çoğu kimse,

Çünkü adam doğru söyleyememiştir… Küre ve küpü dokunarak anlamasına karşı, görerek söyleyememiştir…

çocukları bilirsiniz. Masaların altında, sandalyelerin altında, yatakların altından girer üstünden çıkar. Kimileri çocuktur yapar der, kimisi çocukların enerjileri çok bu yüzden yapar der. Babalar çocuklarına kızarken özellikle dedeler, bırakın çocuk bu yaşta yapmayacak da ne zaman yapacak diye babaları azarlar…

Şöyle bir gözlem yapıldı mı bilmiyorum da yapılsaydı durum sizce ne olurdu?

Çocuğun boyu 40cm. Masanın boyu 70 cm. diyelim. Aradaki farkı alıp yani 70-40=30
evdeki her eşyanın boyutunu, normal bir insan boyuna kıyasla bu oranlarda büyütseydik. Yani bir insan boyunu 170 cm diyelim. Masanın boyunu 170 + 30 = 200cm. yapsaydık.

sizce, normal yetişkin insan da o çocuğun yaptıklarını yapar mıydı?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Garip bir Deney
 • Böyle Aşk olur mu?
 • Bloglarda Bayan-Erkek Yazar Farklılığı
 • Dat.net nasıl acaba….
 • Mucize fikirler
 • Comments (3)

   

  1. ayfer dedi ki:

   bence yapar bu keşfetmedir. çocuk içindeki merak duygusu ile yapar bunu aslında yapıyoruzda bunu araştiriyoruz sürekli mağraları ilginç yerleri adamlar dağa çıkıyor hayatlarını pahasına…

   gözleri görmeyen biri gözleri gördükten sonra o cismi tanıyamammış olması normal bence çünkü kafasında eksik bilgiler var sadece elle edindiği bilgi var ama daha cevabını bilmediği gözle görüp cevaplaması gerekenler eksik bence olması gerekende bu… ama güzel bir çalışma bence:)))

  2. ipeka dedi ki:

   ilginc…
   son bolume takilacagim: cocuklar dogusta 50 cm kadar oluyorlar, saniyorum cocugunuz yok :)) 40 cm’lik cocuk olmaz yani. yurumeye basladiklarinda ortalama 1-1,5 yasinda olurlar. anne dilinde bu 12-18 ay arasidir. rahat rahat 90 santim boydan bahsedebiliriz.
   masa-cocuk boyu farkinin eriskin boyuna uyarlanmasi devede kulak olur. cocuk boyu/masa boyu oranini eriskin boyuna uyarladiginiz zaman esas is karisiyor. 170 santim yukseklikteki tezgahtaki 20 cm yuksekliginde 2 litre kadar alabilen su bardaginiza ulasmak icin cebellesirsiniz. cok korkutucu bir ortam olusur. cocuklar iyi idare ediyorlar gene de…
   prima bir zamanlar bir tir dosemisti bu fikirle… “cocugunuzun dunyasina girin” diye. hersey uc bes kat daha yuksek.. gidip gormek kismet olmadi ama iyi fikirdi..

  3. Mehmet dedi ki:

   Evet çocuğum yok :) Buna rağmen 10 cm. lik bir fark ile kaçırmışım :) Primanın etkinliğini merak ettim.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi