cumhuriyet ve laiklik???

Ağustos 7, 2007 | | 8 Yorum yapılmış

Siyaset ile ilgili yazı yazmayı hiç sevmem fakat, bu gün bir gazetede haber okudum ve o gazetenin köşe yazılarından birini okudum. Yazılarda, AKP’nin seçimi kazanması bir mücizeymiş gibi ve seçimi CHP’nin kazanması gerekiyormuş gibi bir hava estirilmeye çalışılıyordu. Abdullah Gül, adaylığını devam ettirirse askerin tavrı netmiş, v.s. Nedense Adnan Menderes’in idamı aklıma geldi. Adnan Menderes’in neden asıldığı hakkında da tatmin edici bir cevap bulamadıysam da Kafamda soru işaretleri oluştu?

– Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede yöneticileri halk mı seçer? Yoksa belli kişiler mi seçer?
Eğer halk seçiyorsa, halkın iradesine saygı duymak adına seçimden çıkan sonuca saygı duymak gerekmez mi? Eleştirmek demek halkın büyük çoğunluğunu eleştirmek anlamına geldiği gibi topluma yapılan bir saygısızlık olmaz mı?

Ben yanlış biliyorsam, Cumhuriyet ne demektir?

Haberlede, meclis başkanının eşinin başı açık olmalıymış, Cumhurbaşkanının eşinin başı açık olmalıymış yoksa lÖ¢ikliğe ters düşermiş, v.s. yazıyor, anlatılıyor…

– Lafı geldimi ‘burası İranmı kardeşim’ diyen sözüm ona ilerici arkadaşlara duyrulur o gerici dediğiniz İran kendi uçağını üretti. İran, tamamen kendi üretimi olan F-5 tipi savaş uçağını tanıttı.[via] Adamlarda bizimki gibi fındık kabuğunu doldurmayacak fikir düelloları yok ki… Bizde hÖ¢lÖ¢ lÖ¢ikliğin tatmin edici bir tanımı bile yok. Tanımı var fakat, istediğiniz gibi her yere çekebiliyorsunuz. Bize okuldayken öğretilen, “Devlet kararlarının, herhangi bir dinin kurallarına bağlı kalmadan verilmesine lÖ¢iklik denir.” diye öğretilmişti.

Ben mi yanlış anlamışım? Yoksa, Şimdi “Devlet adamlarının ve ailesinin, herhangi bir dini olmaması gereklidir” mantığı mı uygulanmak isteniliyor. Ya da lÖ¢ilkik bu mu?

Biri bana anlatsın. Eğer ben yanılıyorsam, Cumhuriyet ve LÖ¢iklik nedir?

[via]

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • … Ve Cumhuriyet’in Sonu
 • Zaman gazetesi yeni reklamı
 • Amerika mı? Biz mi?
 • Yorumlara Cevap
 • Hiç şaşırmadım, biri sizi gözetliyor, beni çekeyemen anten taksın
 • Comments (8)

   

  1. kubio dedi ki:

   Bende siyaset ile ilgili yorum yapmayı sevmem.Sayfan oldukça güzel.Yeni tanıştım ve ilk yorumumu yaptım.

  2. gazanya dedi ki:

   Hoşgelmişsen ;) Devamını bekleriz….

  3. Talha Can dedi ki:

   Elinize sağlık Gazanya,
   bu mağduriyet hepimizin, yalnız bir şey beyan etmek isterim. Yazınız da özellikle cumhuriyet vurgusu yapmışsınız lakin şu an insanımızın ihtiyaç duyacağı şey demokrasidir. Bu da şuradan geliyor; cumhuriyet ancak demokrasi ile erdemdir. Yoksa tek partili bir sistem de demokrasidir, ama çoğulculuk, insan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik… Bunlar cumhuriyetin getirdikleri olabilmesi için demokrasinin oturmuşş olması gerek. En nihayetinde cumhuriyet yerine demokrasiye vurgu yapsak daha bir yerinde olu düşüncesindeyim.
   muhabbetle…

  4. gazanya dedi ki:

   Aslında söylemek istediklerimiz aynı.
   Ö–zetle, Demokrasi olmayacaksa, “Türkiye Cumhuriyeti” demenin ne anlamı var?

  5. netci dedi ki:

   güzel yazı olmuş. Tebrikler.

  6. […] Ben yanlış biliyorsam, Cumhuriyet ne demektir? (more…) […]

  7. osman dedi ki:

   merhabalar yazıları ve yorumları okudum ve sizlere katılıyorum ama sizlere inanmıyorum. (kişisel söylemiyorum) düşünceler doğru ama uygulamalara bakmak gerekir.
   bu günlerde baş örtüsü nedeniyle üniversiteye alınmayan kişiler ve yandaşları(baş örtüsüne karşı değilim) zamanında saçı ve sakalı giyinişi nedeniyle derslere alınmayan kişileri güvenlik görevlilerinden önce kampüs dışına atıyordu… ama atılan o kişiler baş örtülülere mitinglerinde destek oldular . işte asıl demokrat olmak budur..
   o yüzden önce bana değil herkese demokrasi demek gerekir..

  8. gazanya dedi ki:

   osman kardeş, öncelikle hoşgeldin, yorumunu paylaştığın için teşekkür ederim.
   “o yüzden önce bana değil herkese demokrasi demek gerekir.” demişsin ya, işte asıl özet bu. Fakat, bu sorunu her ne kadar kişiler çıkarmış gözükse de asıl sorunu çıkaranlar ortada gözükmeyenler…

   Yüzyıllar öncesine dayanan bir inancı siyaset simgesi görmek yerine, o inancı siyaset simgesi yapmaya çalışanları engellemek daha mantıklı değil mi? (sadece başörtüsü değil, genel olarak tüm inançlar, toplum genel ahlakını bozmayan giyiniş tarzları , saç-sakal şekli v.s.)

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi