Fanatiği Olduğum Yazılımlar | Mim

Mayıs 3, 2009 | | 5 Yorum yapılmış

Bu mim Seval Ünver’den yani nam-ı diğer javaci kız ‘dan geliyor akşam itibari ile. Konumuz fanatiği olduğumuz yazılımlar. Aslına bakarsanız fanatikten ziyade en çok kullandığım yazılımlar diyebilirim. En çok kullandığım ilk 5 yazılımı liste yapıp ufaktan tanıtacağım.

.

Diplomasız bir programcı olarak Visual Basic 2008 Express kullanıyorum. Nede olsa ücretsiz bir dağıtım ve istediklerimi yapabildiğim bir platform. Her ne kadar bazı kısıtlamaları olsa da fazladan bir kaç kod yazarak çoğu farklı şekillerde çözülebiliyor.

Genelde database ile uğraştığım için SQL server express ve Mysql kullanıyorum. Tabi yazdığımız programı internete açmak için Apache + PHP olmazsa olmazlardan. PHP için genelde not defteri işimi görüyor.

.

Open Office programına şirkette de yeni kullanmaya başladık. Özelliklerini öğrendikçe daha önce tanışmadığıma pişman oluyorum. Fakat, kendim de dahil bir çok kullanıcının microsoft office bağımlısı olduğunu fark ettim. Sadece menülerin ve isimlerin farklı oluşu nedeni ile “bu nasıl program, berbat” denildiğini gördüm. Alıştıkça sorunlar da azalıyor :)

http://forum.openoffice.org.tr ise bu konuda çok yararlı bilgi ve tecrübeleri  paylaşıyor.


Gimp,  çok fazla aktif kullanmıyorum fakat, çektiğim resimlere rutuş atmak için çok iyi geliyor. ozgurlukicin e- dergisindeki püf noktarını okuduktan sonra çalışma mantığını az da olsa çözmüş ve ufak defek rutuşlar için kullanıyorum.  Javacı Kız sağolsun bu gece http://www.gimptr.com ile tanıştırdı bizi. Çektiğim resimlere daha çok müdahale edebileceğim sanırım :)

.

Sun firmasının virtualbox programı. Bu program işletim sistemi içerisinde sanal olarak başka işletim sistemi kurmaya izin veren ücretsiz bir platform. Windows 3.1 ‘den tutun Pardus 2008 ‘e kadar her türlü işletim sistemini kurabiliyor ve test edebiliyorsunuz. Bilgisayarınızdaki hiçbir ayar bozulmadan istediğiniz kadar işletim sistemi çökertebilirsiniz. Ben çoğu zaman şüphelendiğim virüsleri bu sanal işletim sisteminde ne yaptıklarını, sistemi nasıl etkilediklerini inceliyorum.

Son olarak internet tarayıcım Google Chrome. Eklenti seçenekleri olmasa da daha hızlı indirmesi beni mesh ediyor.

En çok kullandığım, her gün gözümün önünde duran programlar bunlar. Daha kullandıklarım var fakat, her zaman değil. Fanatik mevzuuna gelince fanatik değilim fakat seviyorum. Evde Pardus + windows , işyerinde Windows kullanıyorum.  Yakında Pyhton Phyton ile programlamaya giriş yapmayı düşünüyorum. Öğrenmek lazım ;)

Bu mim’i gitmeyenlerden arkadaşlara paslayalım;

Karaçomak (Onur) , bu mimi cevaplamaya hazır biri. Vesilyle tanışmış oluruz ;)
Codeluu , Mayıs oldu hala yazmıyorsun,
Burak Budak , Devador (Ceyhun) ve bu yazıyı okuyan herkese gelsin :)

sertab erener ‘e paslayacaktım da kendisi friendfeed ve twitter’da takılıyor, daha blog yazmaya başlamadı.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Müşteri Hizmetleri ve Müşteri İlişkileri
 • HKC PDA geliyor. Sanırım Kopya HTC PDA
 • The Lost
 • Canlı Bombalarla iş Görüşmesi
 • Katsayı Adaletsizliği
 • Comments (5)

   

  1. Javacikiz dedi ki:

   Mim’e cevap için Teşekkürler Mehmet :) Kullandığın programlar çok güzel. OpenOffice ve Gimp benim de gözdelerim. Ablamın Windows’una da Chrome kurdum ve çok sevdim. Fakat Linux için olanı henüz çıkmadı. Çıkarsa Firefox’a alternatifim o olacak.

   Eline sağlık, güzel yazıydı. Yalnız sen de benim gibi “Python” yazarken harf hatasına düşmüşsün, doğrusu Python;)

  2. Mehmet dedi ki:

   Mim için ben teşekkür ederim. Phyton ismini yazamıyoruz, bakalım kendileri ile nasıl geçineceğiz :)

  3. Ceyhun dedi ki:

   piton de olsun bitsin abi. yardım lazım olursa ben buradayım :)

  4. Mehmet dedi ki:

   Ceyhun; teşekkür ederim. Başlayacağız bakalım, VB.Net’te bir çok hazır olgu varken zorlanacağım kesin :)

  5. Ceyhun Alyeşil dedi ki:

   piton söz dizimi olarak kolay bir dil. o konuda zorlanmazsın ama kütüphanelerdi fln elbette daha yeni bir dil olduğu için biraz geride kalabilir. gui tasarımı ise çok ayrı bir konu. sırf o konuda rahatsız olduğum için python kullanmak istemiyorum :) eminim sen benden daha sabırlısındır. pyqt veya pygtk ile güzel çalışmalar yaparsın :d

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi