Google ve Yeni Servisi

Eylül 17, 2008 | | 1 Yorum yapılmış

Readerıma düşen bir haber ilgimi çekti. Google yeni servisi videolardaki sesleri metne dönüştürerek videolarda arama yapıyormuş. Şimdilik deneme aşamasında olsa da bazı videolarda bu işlemi yapmışlar.

Son zamanlarda ingilizce öğrenmeye yeltenmem ve kurallarının tümünün bolca istisnası olduğunu öğrendim. İngilizcede hece kavramı yok. Bir kelimede geçen harfler ile aynı harflerin geçtiği başka kelime tamamen farklı okunabiliyor. Yazıldığı gibi okunmuyor muhabbeti yapmayacağım fakat yazışarak iyi bir derece anlaşmama rağmen telaffuz olayına gelince yapamıyorum :) Nedeni ise, harflerin çıkardığı sesler her kelimede farklılık gösterdiği için anlama ve okuma zorluğu çekiyorum. Şimdi bana göre zor olan bu durumu programcı mantığı ile düşünecek olursak, kelimelere göre metne çevirmek lazım gerek ki bu da oldukça iyi bir yapay zeka demek.

Durumu Türkçe olarak ele alırsak, okuma ve yazma kurallarında istisnaları yok denecek kadar az olması ve kurala bağlı şekilde yürümesi konuşmaları metne çevirmede ingilizce kadar zor olmaması anlamına geliyor bence.

Şimdi durup düşünmek lazım. Bu konuşmaları metne çevirerek arama yapma mevzunun videosuz bir alt versiyonunu 27 Mart 2007 tarihinde şurada esprili bir dille yazmışım. Neden böyle bir olay Türkiye’de çıkmadı ki bizim dilimiz diğer dillere göre daha basit ve kuralları oturmuş bir dil olmasına rağmen?

Nedenleri ve çözümleri hakkında biraz düşüncelerim var da onu da başka bir yazıda yazmak isterim.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Yeni Tarayıcımız Google Chrome
 • Google reader Türkçe miydi?
 • Google’da arama sonuçları
 • Sonunda Google Gruplar da engellendi
 • Sesli mail devrimi başlıyor :)
 • Comments (1)

   

  1. codeluu dedi ki:

   google’ın bu konuda pek başarılı olabileceğini zannetmiyorum çünkü tüm dünya yeni bir dile doğru yol almış durumda; “internet dili”. Tüm diller Türkçe de dahil değişme içerisinde ve tam anlamıyla oturana kadar ve senin de dediğin gibi heceleme hususunda faslı birinin ingilizce konuşmasıyla amerikalının ingilizce konuşmasında farklılıklar olacağından bu proje yıllar boyu beta aşamasında kalabilir.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi