Kredi Kartı Sabit Ücreti

Şubat 19, 2009 | | 5 Yorum yapılmış

Oradaki , şuradaki ve buradaki haberler göre bankalar artık kredi kartları için sabit ücreti bir defalığına alacakmış. Yani 3 yıllık kart için 120 TL peşinen alacak ve 3 yıl hiç kart ücreti istemeyecekmiş. İktisat bölümünde Para teorisi diye bir ders var. Bu derste bankaların çalışma sistemini, ekonomik teorileri anlatıyorlar. Bu derste çok iyi olmasam da düz mantık bir ilişki kurabiliyorum. Belki yalnış düşünüyorum fakat, kredi kartı ile bir alış-verişi benim bakış açımdan inceleyelim;

Bir mağazadan 200 TL. tutarında alış-veriş yapalım. Biz nakit alırsak, parayı vereceğiz ürünü alacağız. Fakat, kredi kartını kasiyere uzatıyoruz şifremizi giriyoruz. Bundan sonra ne oluyor? (Tek çekim yaptığımızı varsayalım.)

Mağazayı sattığı ürünün parasını bankaya yatırması için zorlamış oluyoruz. Satın aldığımız ürünün parası şu anda bankada mağazanın hesabında.

Mağazanın anlaşmasına göre, bu parayı ertesi gün belli bir kesinti ile nakit olarak alabilir. Eğer, böyle bir anlaşma yaptı ise anlaşmasına göre değişen belli bir yüzdelik kısmı bankaya kalıyor gerisi mağazaya veriliyor.

Banka bizim yaptığımız alış-verişten para kazandı. %5 kesinti olduğunu düşünürsek, 200 TL.’nin 10TL. si bankanın oldu.

Diyelim ki, mağaza bu parayı kesinti olmadan 1 ay sonra alacağına dair anlaşma yapmış olsun.

Mağaza 200 YTL. bankaya yatırmış oldu. Banka bu paranın bir kısmını kasasında tutacak (zorunlu rezerv) ve diğer kısmını kaydi para oluşturarak piyasaya kredi olarak dağıtacak. Verdiği kredilerin faiz tutarları yine bankaya kalacak. Zorunlu rezerv %20 olsa, 200 TL’ye karşılık 1000 TL.’lik kredi açabilecek ve 1000 TL.’nin faiz geliri aynen bankaya kalacak.

Diyelim ki kredi açamıyor v.s. (ki teorik olarak açabiliyor) mağazanın 200 TL.’si ile kısa vadede açık piyasa işlemleri yapabilir. (Repo v.s. ) Alım-satım işlemlerinden yine faiz geliri elde edecek ve bu gelirler aynen bankaya kalacak.

En başına dönelim, mağazaya 200 TL.’yi nakit verelim. Bankanın hesaplarına para girişi olmadığından para da kazanamayacak.

Bireysel anlamda düşünüldüğünde çok ufak rakamlar bunlar. Fakat, binlerce kredi kartı kullanıcısını düşündüğümüzde ortaya çıkan rakamı hesaplayabilir misiniz?

Her alış-verişimizde bankaya para kazandırıyoruz. Buna ek olarak bankanın reklamını da yapıyoruz. Nasıl mı?

Mağazaya girdiniz, alış-verişinizi yapıyorsunuz. Mağazanın o banka ile anlaşması yok. Ekstra vade farkı istiyor. Anlaşmanız yoksa anlaşması olan mağazadan alırım diyerek çıkıp gidiyorsunuz. Bireysel olarak, mağazayı o banka ile anlaşması için zorluyorsunuz. Banka sizin sayenizde bir müşteri daha kazandı. Bireysel olarak belki imkansız gibi gözüküyor , binlerce kullanıcı olunca? İnternetten alış-veriş yapanlar bilirler, banka ile anlaşması yoksa anlaşması olan siteden alış-veriş yaparlar.

Şimdi benim her alış-verişimden para kazanan bir banka, para kazandırdığım için benden aidat adı altında para talep ediyor. Bunun neresi mantıklı ki şimdi bu yasayla korunuyor?

Geçen yıl Garanti bankasından bu aidat yüzünden 1 kredi kartımı iptal ettirdim.

Amacım reklam yapmak ya da kurumları kötülemek değil.

Bank Asya, harcamalarım dışında hiçbir ek ücret talep etmeyeceklerine dair bir söz ile kredi kartı verdi. 1 yıldır o kartı kullaıyorum ve benim harcamalarımdan kazanan banka oldu.

Bankalar kendi menfaatlerini düşünüyorsa ben de kendi menfaatlerimi düşünmek zorundayım neticede…

Bu yazıyı okuyanlara önerim; her alış-verişinizde bankaların para kazandığını bilin ve müşteri hizmetleri ile ona göre pazarlık edin.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Paypal Türkçe Olarak Yayında
 • MeCanto ile Cepten Online Müzik Dinle
 • Pardus 2007.2 Caracal caracal Yayında
 • Acil yardım çağrısı ARh – trombosit ihtiyacı
 • İç IP Dağıtım Log Kaydetmek ve İmzalamak
 • Comments (5)

   

  1. Ahmet islamoğlu dedi ki:

   aynen katılıyorum bu yazıdakilere.hatta müsade olursa kendi sitemdede yayınlamak isterim.

  2. Mehmet dedi ki:

   Tabiki isteyen herkes kendi sitesinde yayınlayabilir. Hiçbir sıkıntı yok.

   Yazının bir köşesine teşekkür mahiyetinde yazının linkini de koyarsanız sevinirim ;)

  3. Ahmet islamoğlu dedi ki:

   link konmaz veya kaynak belirtilmezse, zaten hırsızlık olur, diğer şekilde paylaşım olur.. teşekkür ederim:)

  4. Mehmet dedi ki:

   ilginize ve anlayışınıza ben teşekkür ederim…

  5. Ceyhun dedi ki:

   çok alıyolar ya. soygun resmen

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi