Lost sezon 4 Bölüm 9 ‘da Türkçe Diyalog

Nisan 26, 2008 | | 5 Yorum yapılmış

Lost dizisi, 1 aylık ara vermişti. Kaldığı yerden devam ediyor. Türkiye içerisinde ikamet eden biri olarak internet üzerinden takipçisiyim. Çoğu kişi de takip ediyor. Lostun Sawyeri Beyaz Show’a konuk oldu, Uğur dündar sanırım canlı yayında telefon bağlantısıyla görüştü ve yakında televizyonlarda reklam filminde göreceğiz. Hiç görülmemiş bir ilgi ile karşılandı Türkiye’de.

Bu ilgiden memnun oldular sanırım ki, Lost’un en son bölümünde Benjamin karakteri 2 kelime de olsa Türkçe konuşmuş. Gerçi, Lost dizisi Türkiyedeki diziler gibi 4 günde çekilen bir dizi değil bildiğim kadarıyla fakat, adamlar önceden biliyorlardı, Türkiyede böyle ilgi olacağını :) Bu da ayrı bir sır olarak karşımıza gelirse şaşırmam :)

O kareyi izleyelim ;

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Lost Sezon 5 tüm hızıyla sorularla devam ediyor
 • The Lost
 • Dizilerde Sayıların Gizemi
 • WordPress Blog Teması
 • Gmail ile Çoklu Gelen Kutusu
 • Comments (5)

   

  1. gri dedi ki:

   ben de izledim ve hemen havadan nem kapma moduna girdim:) amerika’ya olan güvenimiz o kadar eksik ki iki kelime türkçe diyalog konsa bu işin altında bir iş var demeye başlıyoruz. halbuki benjamin linus karakteri suriye taraflarına gitmiştir ve orada insanlar ya arapça ya ya türkçe ve belkii de ingilizce biliyolardır diye düşünerek ‘tuğrkce biyliyor-mu-su-nus’ diye şansını denemiştir. olay bundan ibarettir.

   yok eğer olay bundan ibaret değilse ilk akla gelen türkiye pazarına bir göz kırpmadır. ‘bir türk karakter koymadık ve siz türkler bu diziyi seyrediyosunuz ama sanmayın ki sizi unututtuk. unutmadık. bakın benjamin’e üç kelime türkçe öğrettik. yaaa işte öyle. sanmayın ki paralarınızı önemsemiyoruz, ay aman pardon para nerden çıktı ehiehi yani şey demek istedim SİZİ önemsemiyoruz. elbetteki önemsemiyoruz.’ mealinde bir göz kırpmadır.

   ama niyet ne olursa olsun lost’u izliyor ve beğeniyorum. izlemem ve beğenmem için bana ekstra bir ilgi gösterilmesi gerekmiyor yani.

   beni asıl üzen şey lost dizisinde müslüman bir türk’ün olmayışı. bunun nedeni koyu milliyetçi olmam değil. hangi millet olursa olursa olsun, hak edenin kazanması taraftarıyımdır. ama nasıl ki iki kere iki dört eder, dünyaca izlenen bir dizide seni temsil eden biri yoksa da senin dünyadaki konumun belli olur. silik bir karakterden öteye gidemiyorsundur demek ki. elbetteki özgüvenim sağlam, elbette ki amerakalı diziler herşey demek değildir, elbette ki önce insan olmak gerek ama şunu da kabul edelim; biz o seçkin sınıfa dahi giremiyoruz .. ve bunun nedeni geri kalmışlığımız. ıraklı bi müslümanın orada bulunuyor oluşu ise seçkin oluşundan çok amerikanın politikasıdır. bir tür özür dilemesidir. bir tür barış çağrısıdır, kendini paklamadır. yani ıraklı bir müslüman sanmasın ki güçlü olduğu için orada, hayır, bu bir amerika planıdır, pazarıdır..

   bu hamur çok su götürür. şimdilik bu kadar..

  2. a.k dedi ki:

   Ben’in Türkçe konuşması konusunda o kadar iyimser değilim.. Bu yeni birşey değil, bugüne kadar Amerikan filmlerinde Türkiye hep bir bedevi ülkesi ya da İran gibi gösterilmiştir..Bence bu da bilinçli olarak yapılan bir göndermedir.. Bu sorunun silahlı 2 atlı araba sorulması durumu daha da vahim yapmaktadır..Sawyer’ın Türkiye’ye gelmesiyle de olayın bir ilgisi yoktur.. Senaryo çok önceden yazıldığı gibi, Sawyer Türkiye’ye gelmeden çok önce çekildiğini sanıyorum bölümün..Adamlar bize eşkiya muamelesi yapmaya, eşkiya gibi göstermeye devam ediyorlar..Olayı başka yerlere çekip, yumuşatmaya çalışmak kendimizi kandırmaktır..

  3. gazanya dedi ki:

   Görüşler kişiden kişiye değişir, doğrudur. Sizin dediğiniz gibi de olabilir fakat, Bölgede hakim olan bir kaç dil var. Sizin düşündüğünüz gibi niyetleri aşağılamak ise,
   1- “Do you speak english?” diyor, ingilizce biliyor musunuz? diye soruyor… O zaman resmi dili ingilizce tüm ülkeleri bedevi olarak gösteriyor.
   2- Sonrasında arapça biliyir musunuz? diye soruyor. Resmi dili arapça olanlar da bedevi oldu.
   3- sonrasında Türkçe biliyor musunuz? diyor.

   İşin aslına baktığınızda, Lost dizisini devamlı izlyenler konuya vakıf olduğundan bu konuda ne iyimser, ne de kötümser düşünüyor. Çünkü, olayın işleyişi çok doğal. Ortadoğuya gelmişsiniz, eli silahlı (terörist mi değil mi bilinmiyor) kişiler sizi buluyor… Mecburen iletişime geçmelisiniz ve o yöredeki hakim dilleri kullanarak iletişim kurmanız gerekmekte. Sahra çölünde japonca biliyor musunuz? diye sorması ne kadar mantıklı? Adam, iletişim kurmak için şansını deniyor…

  4. a.k dedi ki:

   Fazla da üzerinde durulacak bir konu değil aslında.. Dediğiniz gibi önce İngilizce, sonra Arapça ve son olarak da bir umut Türkçe bilebiliyor olacaklarını varsayarak soruyor..Ortadoğu bölgesinde Türkçe konuşulmasından daha doğal birşey de olamaz..Dizinin baş karakterlerinden birinin Türkçe konuşması bir jest olarak da düşünülebilir.. Aşağılamak gibi bir niyet olsa atlı araplara Türkçe konuştururdum ben olsam..Belki bir U dönüşü gibi oldu ama bu konudaki fikrim tamamen değişti..Bu konularda hassas bir millet olarak olayı fazla abarttığımızı düşünüyorum..

  5. fatih kan dedi ki:

   dizi içerisinde bir sahnede türkçe bir kaç kelime geçmesi bile benim bu diziye olan ilgimi iki katına çıkarmaya yetti. yani diziyi beğeniyorum ama bu daha fazla ilgi duymamı sağladı. şu da var ki durum ne türkleri aşağılamakla ilgili ne de övmekle. benjamin karakterinin orada sorduğu soru aslında fazlasıyla normal.çünkü kuzey afrikadan tutun orta asya içlerine kadar, biz bunu okuyup öğrenmediğimiz için, türkçe aşağı yukarı bilinen ve konuşulan bir dil. bu yüzden türkçe bilip bilmediklerini sorması çok normak. afrika müslümanlarına da çince biliyor musunuz diye soracak hali yok. bir de dizide neden bir türk karakter olmadığı soruluyor. dizi de ki karakterlerin çoğunlukla avustralya ve amerika hattı ilişkli insanlardan oluştuğunu bilmek bu sorunun cevabıdır. ama şu da var ki türk kavramına karşı bir art niyet olması da muhtemel çünkü hiç bir dizi ya da filmde türkiyenin adam akıllı bir yer gibi komuya dahil edilmiş bir ülke olduğunu görmedim.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi