Memleketimdeki Profesyoneller

Mart 28, 2009 | | 3 Yorum yapılmış

2 Gün önce çok üzücü bir kaza yaşandı ve sevdiğimiz bir siyasetçi ile beraber 5 kişi hayatını kaybetti. Arama çalışmaları başlatıldı ve 2 gün sonra enkaz bulundu. Enkaza ulaşmak bile neredeyse 1 gece sürdü. Bu esnada her kafadan bir ses… Bilgi ve teknoloji çağındayız nasıl bulamazlar gibi gibi gibi. İhmal ediliyor. Nasa buldu siz bulamadınız.  Görüş mesafesi 15-20 mt. olan sisli bölgede kazadan hemen sonra enkazı gören ve hiçbir şey yapmadan geri dönen , yetkililere haber verdik ilgilenilmedi diyenler. Trafik kazasında bile kendi imkanlarıyla kurtarma yapan memleketimde enkazı yakından görerek hiçbir şey yapılmaması çok garip.

En üzüldüğüm ise bölge şartlarını ,  İstanbul gibi bir şehir merkezi ile karşılaştıran köşe yazarları. Madem teknolojiyi bu kadar biliyordun da sen neden daha önce bilgilendirici yazı yazmadın? 7777’ye mesaj gönderildiği zaman şehir merkezinden 5-6 baz istasyonundan kontrol edilerek koordinatlar sms olarak gönderiliyor şebeke tarafından. O bölgede ise 2 baz istasyonu tarafından belirleme işlemi yapılmaya çalışılıyor. Çünkü şehiriçi gibi heryerde baz itasyonu yok.  Bu işlem yine şebeke tarafından yapılıyor.

25 derece oda sıcaklığında, sıcak nescafe içerken herşey söylenmesi kolay da -10 , -15 derecede tipi altında uygulamak düşünüldüğü kadar kolay mı acaba? Memleketi küçük gören, her seferinde insanların sabır katsayılarını kırmak isteyen kaç kişi tipi altında günlük hayatlarını normal şekilde yaşadılar merak ediyorum. Tamam ülkemizde bazı konularda eksiklikler var bu inkar edilemez lakin “yiğidi öldür hakkını ver” derler bizim buralarda.

Fazla uzatmadan şunu söyleyeceğim, şimdi ekranlara çıkarak “şöyle yapılsaydı, böyle yapılsaydı, bu teknoloji kullanılsaydı” gibi bir çok söz söyleyecek kişilere tek diyeceğim var; “Madem çok biliyordun da neden çıkıp bulmadın?”

Gönül isterdi ki, bu üzücü olayın hiç yaşanmamış olsun. Rahmetli Muhsin bey’in dediği gibi 2 sn. sonrası garanti olmayan bir yaşantımız var.

Başınız Sağolsun…

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Aya ismimiz gidecek (miş)
 • Comments (3)

   

  1. Ceyhun dedi ki:

   çok büüyk bir kayıp. severdim kendisini. yazarları ciddiye alanlar düşünsün abi. yazık oldu neyse

  2. esraycr dedi ki:

   Yazında söylenebilecek herşeyi söylemişsin gerçekten..
   Teknolojinin de üstünde bir de kader var,bunu da unutmamak lazım.Gönül isterdi ki sonu böyle olmasın.:(
   Allah ailesine sabır versin,ateş gerçekten düştüğü yeri öyle bir yakıyorki..ahh ahh..
   Rabbim rahmet etsin hepsine..

  3. mÇakır dedi ki:

   yazının üstüne başka diyecek laf yok… yazarların biraz daha mantıklı yaklaşımlara ihtiyacı var..

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi