Notebook Ekranı ve LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir

Temmuz 1, 2009 | | 3 Yorum yapılmış

Bir gün film izlemek istediğinizde ekrandaki tozdan film sahnelerini göremiyorsanız ekranınızı temizlemek isteyeceksinizdir. Tam o esnada filme hemen devam edebilmek uğruna ekranı aceleden temizlemek isteyebilirsiniz fakat, ekranı aceleden temizlerken renk dağılımının gökkuşağı gibi olduğunu farkedebilirsiniz ve bir anda tüm film keyfiniz işkenceye dönüşebilir.

Günümüz LCD ve Notebook ekranları oldukça narin bir yapıya sahip. Ufak darbelerde bile ekranda sıkıntılar oluşabiliyor. Notebookları dışarılarda da kullandığımızı düşünürsek toz içinde kalmaması imkansız. Ekranda oluşan parmak izi, yağ lekeleri de ayrı bir dert.

Ekranımızı çok narin bir şekilde temizlemek gerekir. %100 pamuk olan bir bez bu iş için ideal bir ürün. (%100 pamuklu Tişört, havlu olabilir. Dikkat edilmesi gereken konu bez tüy bırakmamalı) Biraz su, biraz alkol eşit miktarda karıştırarak boş bir spreyin içine dolduralım.

İlk önce bir güzel kuru bez ile tek yöne doğru silerek üzerindeki tozu alalım.

Şimdi arta kalan lekeleri temizlemek için hazırladığımız spreyi kullanabiliriz. Fazla basınç uygulamadan ekranı silelim.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Ekranınıza ahşap muamelesi yapmayın;  pamuklu bez haricinde başka bir nesne kullanmayın. Zımpara, metal, elyaf v.s.  asla kullanmayın.

LCD ve Notebooklar çok narin nesnelerdir. Amonyak, ahşap temzileyici, kir çözücü gibi ev temizlik ürünleri ile temizleme yapmayın. Sadece alkol ve su karışımı kullanmaya çalışın.

Hazırladığınız  spreyi direkt ekrana uygulamayın. Tüy bırakmayan bez ile ekrana uygulamanız oldukça iyi olacaktır. Eğer, ekrana fazla sıvı gelmiş ise bu fazla sıvıyı bezin kuru tarafı ile yüzeye yaydırın.

Notebook ekranlarının ve LCd ekranların uzun ömürlü ve temizlenmesi kolay olması için piyasada satılan ekran koruyucuları tavsiye ediliyor. Gerçi daha kullanmadım fakat, film keyfinin bir daha zehir olmaması için bir tane düşünüyorum.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Yahoo yeni hizmeti not defteri
 • RapidSahare Dosyaları Nasıl İndirilir
 • Sertec PC 012 Web Cam Driver
 • Airties Modemlerde İnternete Filtre Koymak
 • Sharp’ın yeni teknolojisi
 • Comments (3)

   

  1. Mizanger dedi ki:

   Benim kulandığım bir sprey vardı markası meg miydi öyle bişeydi içerinin ne olduğu bilmiyorum.Şu an bitti ve lcd ekranımı pislik götürüyo :(

  2. esraycr dedi ki:

   ben de o spreyler alerji yapıyor ya hu.. sağolsun eş dost siliyor:) yoksa ben on gün öksürüyorum.. nefes alamıyorum.. değişik markalar denedim ama hepsinde aynı sonuç oluyor.. rinit olunca kronik :D böle oluyor işte…

  3. Mehmet dedi ki:

   @Mizanger; kullanıcılarrın çoğunda (ben dahil) PC’yi pislik götürüyor. Terzi, kendi yırtığını dikemezmiş mevzuu :) ne zaman film keyfimi kaçırdı sonra aklım başıma geldi.

   @esra; Geçmiş olsun. Bu alerji mevzuundan nasıl kurtulunur?

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi