Online Virüs Taraması Yapalım

Kasım 6, 2010 | | İlk Yorumu Yazın

Bir çok kişi bu bilgisayar arızalı diyerek değiştirme taraftarı oluyor. Bir ara bilgisayarım neden yavaş çalışıyor diyerek bir yazı yazmıştım. Donanım yetmezliği olabileceği gibi yazılımlardan kaynaklı yavaşlık yaşanabiliyor. Bunun yanında her ne kadar yazılımsal olsa da virüsler de bilgisayarı yavaşlatabiliyor. Eğer bilgisayarınızın yavaşlığından şikayetçi iseniz önce burada yazılanları uygulamanızı tavsiye ederim.

İnternet üzerinden online virüs taraması yaparak bilgisayarımızda nelerin olduğu hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Bir çok antivirüs üreten firma online olarak tarama yaptırabiliyor ve çoğu zaman hayat kurtarabiliyor :) Bazılarını inceleyelim ;

bitdefender, onlien virüs, scan, tarama

Bitdefender Online Scan, benim en çok kullandığım servis.  http://www.bitdefender.com/scanner/online/free.html adrese giderek Start Scanner tıklayın. Açılan pop-up pencerede uyarıyı kabul edin ve start here tıklayın. ActivX denetimi yükleyecek, bu yüzden internet explorer ile açmanız gerekiyor. Gerisi kolay, Start Scan tıkladığınızda virüs veritabanını yenileyerek bilgisayarınızda tarama yapmaya başlayacak. Eğer farklı bir tarayıcı kullanırsanız, farklı bir sayfaya yöndendirecek ve bilgisayarınıza kurmanız için bir program önerecek.

TrendMicro Online Scan, bu online tarama olarak geçse de bilgisayarınıza ufak bir program yüklemeniz gerekiyor. Kurulum olmadan çalışan bu program öncelikle virüs veritabanını güncelliyor ve bilgisayarınızda tarama başlatıyor.

Online tarama sayfası: http://housecall.trendmicro.com/

Online tarama aracı: http://go.trendmicro.com/housecall7/HousecallLauncher.exe (32 Bit)

Eset Nod32 Online tarama; http://www.eset.com/online-scanner adresine giderek lisans uyarılarını kabul edin. Açılan pop-up pencerede activeX denetimi yükleyecek. İnternet explorer harici bir tarayıcı ile taramak isterseniz bilgisayarınıza indirmeniz için bir dosya önerecek. Neticede aynı işleri yapıyorlar. Bu yazıyı yazdığım şu sıralarda virüs veritabanına ulaşılamıyor ve program yarıda kesiliyor.

trend micro, online scan, virüs

Kaspersky Online tarama; bu yazıyı yazdığım şu sıralarda güncelleme yapıldığı için çalışmıyor. Bunun yerine demo olarak bir program öneriyor. Fakat, şu adresten arasıra kontrol edebilirsiniz. http://www.kaspersky.com/virusscanner

FAT32 sistemlerde MS-DOS kipinde çalışan zamanının en iyisi F-prot ise windows ortamına geçince şaşırdı kaldı. Onca yılın tecrübesini yansıtamadı. Online tarama sistemini bulamadığım gibi, windows ortamı için geliştirdiği programlar da ülkemizde pek bilinmiyor. Fakat, programı demo olarak kurup bir test etmek lazım. Sonraki yazılarımda F-Prot hakkında bir makale yazabilirim. Onca yılın hatrı var değil mi? Zamanında f-prot sayesinde binlerce virüs temizledik.

Norton ; http://security.symantec.com/sscv6/WelcomePage.asp adresine gittiğinizde size isterseniz bir programcık ile isterseniz online olarak tarama için 2 seçenek sunuyor. Continue to Symantec Secruty ile devam ederseniz activX yükleyerek bilgisayarınızda online tarama yapacaktır. İsterseniz programı yükleyerek manuel tarama da yapabilirsiniz.

Panda ; http://www.pandasecurity.com/activescan/index/?track=100723 adresine gidiyoruz. Burada iki seçenek sunuyor, hızlı tarama – tam tarama… Hızlı taramada sadece sistem kontrol edilirken tam taramada tüm dosyalar taranacak. Bu yüzden Full Scan dememiz uzun sürse de yararımıza olacaktır. Açılan diğer pencerede ActivX denetimi yüklenecek, virüs veritabanı güncellemesi yapıldığı gibi taramaya başlayacaktır.

nod32, eset, online virüs scan

f-secure ;  Online tarama uygulaması diğerlerine göre biraz değişik. Java kullanıyor bu yüzden bilgisayarınızda java yüklü olması yeterli. Tarayıcı bağımsız bir platform olmuş. Türkçe dil seçeneği de koyarak güzel bir jest yapmışlar.

Online tarama adresi: http://www.f-secure.com/en_EMEA/security/tools/online-scanner/

Microsoft da kötü yazılımları durdurmak için işin içine girmiş vaziyette. Microsoft’un ücretsiz olarak sunduğu iki araçtan bahsetmek isterim.

Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı; bu araç her ayın 2. salı günü güncelleştiriliyor. En kritik virüsleri tanıyor ve siliniyor. Lisanslı yazılım kullanın ya da kullanmayın bu araç için hiçbir kısıtlama bulunmuyor.

İndirme Adresi; http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=tr&FamilyID=ad724ae0-e72d-4f54-9ab3-75b8eb148356

Son olarak microsoft’un antivirüs programını takdim etmek isterim. Ücretsiz olarak piyasaya sürülen bu program bir çok virüs tehditini ortadan kaldırıyor. Üreticisi Microsoft olduğu için windows ile uyum içerisinde çalışıyor. Bu yazılım kurulurken bilgisayarınızdaki lisans durumunu kontrol ediyor. Bu yüzden lisanssız kullanıcılar için kısıtlama mevcut. Gerçi her ürünü lisanslı kullanmak gerek.

Microsoft Essentials indirme adresi; http://www.microsoft.com/security_essentials/

Eğer ki bu yazıyı okuyup uygulamak istediğinizde bu sitelerin hiçbirisine giremiyorsanız, büyük bir ihtimalle  bilgisayarınızda virüs var. Korkmayın aşağıda yazacağım adresteki yazımı okuyarak uygulayın.

http://blog.gazanya.com/hizmetler-duruyor-ag-kopuyor-dikkat-conficker-virusu

Bilgisayarınızda bir virüs varsa bu yöntemlerle format atmadan temizlenebileceğini umut ediyorum. Temizleme yaptıktan sonra hangi firmanın ürününü beğendiyseniz lisanslı bir kopyasını edinmenizi tavsiye ediyorum.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

  • Messenger’dan bulaşan virüs
  • MeCanto ile Cepten Online Müzik Dinle
  • PDF Dönüştürücü
  • Bedava online canlı DIGITURK seyret izle
  • Fare ile Yapılabilecekler
  • Leave a Reply

    CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi