Slax İşletim Sistemi Ve Slax Wireless Sorunu

Şubat 25, 2010 | | 5 Yorum yapılmış

Linux işletim sistemini duymuşsunuzdur. Linux’un gönüllü ya da üzerinden para kazanan bir çok geliştiricisi bulunmakta. Bununla beraber bir çok farklı işlevlere sahip farklı versiyonları da bulunuyor. Microsoft’un aksine  bu farklı versiyon işletim sistemlerinin geliştirilmesine sürekli  devam ediliyor. Tübitak’ın geliştirdiği Pardus geliştirilmeye devam ederken diğer linux sistemler de geliştiriliyor.

Slax işletim sisteminden bahsetmek istiyorum. Bir çok linux sistemi çalıştırılabilir ve kurulabilir  olarak dağıtılıyor ve kendi dosya sistemlerini kullanıyor.  Bu dağıtımları usb flash diskte çalıştırmak için farklı yöntemler uygulanabiliyor fakat özellikle iş hayatında kullandığımız Microsoft işletim sistemleri ile bir daha o flash disk kullanılamıyor ya da yaptığınız her ayarı her çalıştırmada tekrar yapmanız gerekiyor.

Slax işletim sistemi ise diğerlerinden farklı bir yapıya sahip. www.slax.org adresinde sisteminizde hangi modüllerin ya da programların olması gerektiğine karar veriyorsunuz. Slax oluştururken iki farklı seçenek size sunuyor. Birisi, CD ile çalıştırılmak üzere ISO uzantılı bir dosya. Bu dosya ile indirdiğiniz slax diğer sürümlerdeki gibi çalıştırılabilir cd olarak işlevini gerçekleştiriyor.

Diğeri ise usb flash disk için olan .tar uzantılı yani sıkıştırılmış dosya. Bunu flash disk üzerinden çalıştırıyorsunuz fakat, her yaptığınız ayar olduğu gibi saklanabiliyor ve flash diski her yerde kullanma imkanınız oluyor.

Usb flash diskten kullanmaya karar verdiğimde Laptop donanımının her birini tanıyor fakat bir tek wpa şifreli wireless ağına bağlanamıyordum. Wireless kartını tanıyor, ağları buluyor fakat bağlantı kurulamıyordu. Slax forumlarında biraz araştırdım. Farklı makalelerden derlediğim çözümü tek yazıda toparlamak istedim. Aslında çözümü de oldukça basit bir şeymiş :)

Slax İşletim sistemini Türkçe olarak kullanmak isterseniz aşağıdaki modülü eklemeniz gerekiyor.

http://www.slax.org/modules.php?action=detail&id=1075

Fakat, Türkçe olacak diye sevinmeyin sadece KDE masaüstü Türkçe oluyor. Diğer programların Türkçe desteği olmadığından programlar ingilizce :)

Slax ile wireless sorununu çözmek için ise aşağıdaki iki modülün ekli olması şart. Eğer, bu modülleri eklemezseniz kablosuz ağları görebilirsiniz fakat bağlanamazsınız.

WPA Supplicant – http://www.slax.org/modules.php?action=detail&id=533 (Kurulumdan sonra bu programı aramayın. Gizli çalışan yardımcı program. Bu olmadan wl assistant çalışmıyor.)

Wireless Assistant (wlassistant) – http://www.slax.org/modules.php?action=detail&id=383 (Kurulumdan sonra İnternet programları altında Wireless Assistant olarak yerleşiyor. Bu program ile kablosuz ağlara bağlanabilirsiniz)

İşletim sistemini usb flash üzerinden 2 notebook üzerinden iki farklı yerde denedim. Her ikisinde de kablosuz ağlara bağlanırken sıkıntı çıkarmadı. Fakat, bir notebookta kararsız çalışırken diğer notebookta oldukça kararlı çalıştı. Yani donanım özellikle de RAM konusunda hassas bir işletim sistemi gibi geldi. İş görüyor :)

Slax üzerine program kurulması oldukça basit. Slax modüllerinin uzantısı .lzm olarak geçiyor. www.slax.org adresinde modul kısmından indirerek diskteki slax dizini içerisinde bulunan modules dizinine kopyalayarak slax içerisinden çift tıklamanız yeterli.Ya da slax kullanarak www.slax.org adresine girip modül sayfalarından activate tıklayın, slax sizin için herşeyi halletsin. Bazı modüllerin uyumluluğu test edilmemiş. Bu yüzden bazı modüller sistemin çalışmasını olumsuz etkileyebiliyor.

Pardus işletim sisteminin çalıştırılabilir sürümü de kurulabilir sürümü de oldukça kararlı çalışıyor. Pardus çalıştırılabilir sürüm üzerinde değişiklik yapılarak bu şekilde kullanılabilse benim açımdan mükemmel olur.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • İşletim Sistemi İçinde İşletim Sistemi (GPL Lisanslı)
 • Ah şu windows sorunları
 • Çözümü Uzaklarda Arama
 • Pardus 2009 Alpha
 • Hp Yazıcı Yazdırmıyor | Kuyrukta Bekletiyor
 • Comments (5)

   

  1. murat dedi ki:

   moduller cok ise yaradi… cok tesekkurler….sayenizde internete baglandim……

  2. Mehmet dedi ki:

   Hayırlı olsun. Ben de çok uğraşmıştım :) fakat sonradan slax hoşuma gitti.

  3. caner dedi ki:

   bende modulleri yükledim fakat genede internete bağlanamadım. Ayrı bir kurulum yapmaya gerek yok sanırım
   ben usb de slax/modules dizinine attım. orda saten slax baslarken otomatik olarak kuruyo saten sanırım ama ben hala nete bağlanamıyorum.

   lütfen yardım.

  4. CanTorun dedi ki:

   Ben verdiğiniz modülleri kurdum.Wireless ağlarını görebiliyorum ancak bağlanamıyorum.Bağlanmak istediğim modemin şifreleme türü WEP.Sorun burada olabilir mi? ‘Connection Failed’ diye hata alıyorum.

  5. Serkan dedi ki:

   Bende modülleri belirtilen klasöre attım . Dil türkçe oldu fakat internete bağlantıyı sağlayamadım

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi