TARAT – Türk Amatör Radyo Astronomi Topluluğu

Temmuz 25, 2008 | | 3 Yorum yapılmış

TARAT anlam bakımından “Türk Amatör Radyo Astronomi Topluluğu” ‘dur. Önceki yazılarımda basettiğim Türkiye’de olmayan fakat, dış ülkelerde oldukça popüler olan radyo astronomi’nin Türkiye’de hareketlenmesi demek. Amatör denemelerimde Gökbilim forumdan yardım almıştım. O forumda geçmişten gelen meraklılar ve bilgiler vardı fakat, amatör olarak Türkiye’de oldukça yaygın ve bilenen bir bilim dalı değildi. Okullarda teorik olarak bilgileri verilse de pratikte uygulama sınırlı ve az idi. Amatör olarak uğraşan bizim gibi boşa kürek çekenler vardı fakat resmi kurumların desteğini alan bir topluluk malesef Türkiye’de yoktu.

Gökbilim forumda tanıştığım amatör telsizci TB2NMR – Ruha bey ve Nazlı Hanım; Türkiye’de bu alanda amatör bir topluluk çalışmalarının sürdüğünü anlattılar. Gruba katılma isteğimi de reddetmediler sağolsunlar. Bizi de gruba dahil ettiler.

Aslında 2007 yılında e-posta grubu ile başlayan bu yolculuk 2008 yılında daha da aktif bir hal aldı. Erciyes Üniversitesi Astronomi bölümü, Ankara Üniversitesi rasathanesi, Nasa ile görüşüldü, bilgiler alındı. İşin en güzel tarafı ise bu kurumların bizlere destek vermeleri ve teorik-pratik bilgi vermeleri idi.

TARAT ; “katılım sağlamak isteyen, uyarı ve güvenlik talimatlarını yerine getirdikleri sürece herkese açık bir projedir. Her türlü konu dışı tartışmadan uzak kalarak sadece bilimsel çalışmalarda grup çalışması yapılması genel kuralımızdır.” diyerek, mevlana misali kim olursan ol gel demektedir ;)

Gökyüzünü tarayacağız, gözlemlerde buluşmak dileklerimle…

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Radyo Teleskop
 • Radyo Astronomi (Meteorid gözlemlemek)
 • Amatör Radyo Astronomi Denemeleri
 • Radyo Teleskop Denemeleri I (Meteor Gözlem)
 • Radyo Teleskop Denemeleri II (Meteor Gözlem)
 • Comments (3)

   

  1. TB2NMR dedi ki:

   Merhabalar, topluluğumuzu tanıttığınız bu duyarlı ve içten yazınız için teşekkürler. 2009 yılında çalışmalarımızın daha da artarak devam etmesi dileklerimle. Başarılar diliyorum.

  2. dadal dedi ki:

   SETI Projesi, wow sinyali gibi konularla ilgiliyim ama Türkiye’de kim ne yapıyor hiç bilemiyorum.İrtibat kurarsanız sevinirim.E mailim yukarıda.

   dadal.

  3. ilhan kezer dedi ki:

   selam bende lisans bitirme tezi için radyo astronomiyle güneş jüpiter ve meteor gözlemleri yapmayı planlıyorum bu konuda yardımcı olurmusun.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi