Toshiba G900 ile AVEA 3G Testi

Ağustos 10, 2009 | | 4 Yorum yapılmış

Takribi bir yılı aşkın süredir Toshiba G900 kullanıyorum. Windows Mobile işletim sistemi ve 800 piksel ekran genişliği ile oldukça kullanışlı bir alet. Evde otururken, normalde E (Edge) gösteren yerde 3G yazdığını gördüm ve denemeden olmaz değil mi? Neticede 3G ‘yi bu PDA’da kullanırsak nasıl bir hız elde edecektik?

AVEA’nın 3G bağlantı hızını ADSL ve normal GPRS ile karşılaştıralım;

Toshiba G900 ile 3G bağlantımı kurdum, http://mobilespeedtest.com adresinden 3 Mb. veri ile testimi gerçekleştirdim.

3G ile 3 Mb. veri için download süresi 84  sn.  olarak gerçekleşti.

Bu süreyi ADSL ile karşılaştırdığım zaman nasıl bir sonuç elde edecektik derken  2Mbit bağlantı ile wireless üzerinden ufak bir test gerçekleştirdim.

2048  ADSL bağlantısı ile 3 Mb. veri 87.806 sn. olarak gerçekleşti. (Normal bir PC ile 15 sn. kadar sürüyor)

Bursa’da Gürsu ilçesine kadar AVEA 3G mevcut. Bu yüzden GPRS için Gürsu’dan çıkmak gerekiyor. Sanırım, Gürsu ilçesinin bir kısmında var bir kısmında yok.

Nihayet  3G alanından çıktık. Telefonum sadece Edge bağlantısı kurulabileceğini belirtiyor. GPRS ile bağlantıyı kurup 3 MB. veriyi download ediyorum.

GPRS ile 3 Mb. veri download süresi 117.637 sn. olarak gösteriyor.

Burada, sitenin yoğunluğu ile internete girdiğim saatler değişken olsa da  ufak bir sapma ile karşılaştırma yapacak veri elimize geçmiş oldu. Neticede elimizdeki bir telefon, bu yüzden yüksek hızlar beklemiyordum zaten. Ne kadar hızlı internet versek de makinanın hızı bir yere kadar.

Aynı telefon ile yapılan denemelerde ,  AVEA 3G hıznın telekom 2 Mbit hızıyla aynı olduğu hatta biraz daha hızlı olduğunu görebiliyoruz. Sanırım 3G ile altyapıyı genişleten AVEA normal GPRS kullanıcılarına da hız kazandırmışa benziyor. GPRS ile bloğumda geziniyorum, google reader ‘ımı kontrol ediyorum. 3 ay öncesine kadar bu hız yoktu. Sanırım 3 G ‘den tamamen çıkamadık :) fakat ben telefonun yalancısıyım :)

Uzun lafın kısası;

AVEA 3G ‘nin hızı; 2 Mbit ile 3 Mbit arasında değişiyor. Bu değerler, baz istasyonuna olan uzaklığı ile doğru orantılı sanırım. Bu testleri bilgisayar ile yapmadığımı tekrar belirtmek isterim. Bilgisayar ile yapılan testlerde daha kesin ve daha hızlı sonuçlar alınacağına eminim.

Mobil cihazınız varsa ve dışarıdayken bile interneti kullanmak istiyorsanız 3G oldukça hoşunuza gidecek. 2 yıla yakın GPRS kullanıcı olarak 3G oldukça hızlı geldi bana.

Fakat, GSM operatörlerinin kota ve fiyat mevzuunu gözden geçirmelerinde yarar var.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Toshiba G900 ile resim eklemek
 • Sogutma yontemi
 • TwitVid ‘liyoruz
 • Bursa’da internet arızası
 • OLED geliyor, LCD Ekranlara elvada ediyoruz
 • Comments (4)

   

  1. Me dedi ki:

   Bende de Toshiba G900 var, ancak 3G’ye bağlanamıyorum. Acaba hiç Turkcell’le deneme yaptınız mı? Yapmamız gereken bir ayar falan mı var? (3G yazıp operatöre göndermek haricinde)

  2. Mehmet dedi ki:

   Operatörün 3G sistemine açması gerekiyor. Hattınız 3G’ye açıldıktan sonra GPRS’e bağlanır gibi bağlanıyorsunuz. Fakat, bağlantı kurduğunuz yerde 3G vericisi olması gerekiyor. Yoksa edge olarak bağlanıyorsunuz. Toshiba G900 telefonda, şebeke çekimini gösteren çubuğun yanında normalde E hargi vardır. 3G kapsama alanına girdiğinizde E harfi yerine 3G yazıyor.

  3. Me dedi ki:

   Hattım 3G’ye açık. Aynı SIM kartla bir Nokia telefon kullanarak 3G’ye bağlanabiliyorum. Ancak G900 bağlanmaya çalışıyor, bir an 3G yazısı da çıkıyor. Sonra tamamen kopuyor. Ne EDGE ne 3G, hepten gidiyor.

  4. Mehmet dedi ki:

   ROM ile ilgisi bir sıkıntın olabilir. Garantili ise servise göndermende yarar var. Garatili değilse sen de ROM yüklemesi yapabilirsin fakat servisin yapması daha iyi olur.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi