Word (*.doc)-Excel (*.xls) Dosya Şifrelerini Kırmak

Aralık 20, 2008 | | 15 Yorum yapılmış

Dünkü yazıma gelen bir yorum bu konuda neden yazmam gerektiğini anlatıyordu bana. Dün yazdığım zeka sorusuna Mehmet isimli okurumuz şöyle yanıt vermiş; “Excel ve word iş hayatamızın bir parçası oldu. Biz de mecburen şifreler koyuyoruz ve bazen unutuyoruz. Fakat, bizim şifrelerimiz bu sorudaki gibi onla bunu toplayınca şu gibi ipuçları içermiyor. Bu drumlarda ne yapacağız?”

Her ne kadar dünkü yazım içn bir hile unsuru olsa da, bu gerçekten günümüzün bir ihtiyacı olmuş durumda. Bir çok program demo sürümünde şifrenin tamamını vermiyor. İlk 2-3 rakamını vererek şifrenin tamamı için lisans ücreti istiyor.

Word ve Excel dosyalarının şifrelerini kırmak için aşağıdaki programı kullanacağız. Tamamen ücretsiz ve lisans gerektirmeyen bir program.

http://rapidshare.com/files/280824036/excel_word_sifre_cozucu.zip |      RapidShare Dosya İndirme Yardımcısı

Excel dosyalarına benim gibi 15-20 karakterli ve içerisinde * ‘dan £ ‘ye her türlü karakter koyarak şifre veriyorsanız, bence hiç boşuna uğraşmayaın şifre kıracağım diye. Şifre güvenliği ve nasıl şifrelerin bulunabileceği hakkında daha iyi anlamanız için sizi bu adrese alalım. (Hazır yazılmışı var neden bir daha yazalım ki)

Şimdi bizim programın kullanımına gelelim. Dosyayı indirdikten sonra dosyayı sağ tuşla tıklayarak ayıkla diyelim ki klasörü zip dosyasından çıkaralım. İçerisindeki setup dosyasını çalıştırarak kurulumu yapalım. Bu bölümleri şifre kırmak mevzuunu merak ettiğinize göre bildiğinizi varsayarak ayrıntıya girmiyorum :)

Programı çalıştıralım. Aşağıdaki bir ekran açılacak. Üst taraftaki “Select File” sekmesini tıklıyoruz.

Şimdi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Select a File” tıklayarak, şifresini bulacağımız excel dosyasını programa gösteriyoruz. Örnek olarak indirdiğiniz dosyanın içerisinde şifreli bir excel dosyası mevcut.

Dosyayı seçtikten sonra “Brute force Recovery” sekmesini tıklayalım. Önümüze gelen ekranda şifrenin bazı özelliklerini bizden isteyecektir. Kaç karakterliydi? Sayısal mı yoksa harf v.s. var mı gibi? Aynı zamanda bu seçimler şifre bulunma esnasında ne bekliyeceğim sorusuna da eşit oluyor gibi.

Çünkü, sadece sayısal ve 2-3 karakterli bir şifre 3-4 sn. gibi bir zamanda bulunurken, içerisinde her türlü sembolun bulunduğu ve 8-10 karakterli bir şifrenin bulunması günler alabiliyor.

“Characters” yazan kısımda bize şifrenin yapısal özelliği sorulmakta. Sırasıyla anlamlarını açıklayacak olursak;
“0-9″ : Şifrem sadece sıfırdan dokuza kadar olan rakamlardan oluşuyor.
” a-z” : Şifren sadece küçük harflerden oluşuyor.
“0-9” ,  “a-z” : Şifrem rakam ve küçük harflerden oluşuyor.
“0-9”, “a-z”, “A-Z” :  Şifrem rakam, küçük harf ve büyük harf karışımı.
“0-9”, “a-z”, “A-Z”,  “Special Characters” : Şifrem rakam, küçük ve büyük harf ile her türlü sembolden oluşuyor. (Çok uzun sürebilir)

Şifremizin hatırlatığımız genel özelliğini seçelim. Lenght özelliği ise şifrenizin kaç karakter uzunluğunda olduğunu soruyor. Biz From:1 –  To:8 yaparak 8 karakterli olabileceğini yazalım. “Go” Tıklayalım.

Yukarıdaki gibi uyarı niteliğinde size şifrenizi verecektir.

Hatırlatmanın yararlı olacağını düşünüyorum. Şifreniz ne kadar uzun ve ne kadar karışık ise bulunması o kadar zorlaşacaktır. Örnek vermek gerekirse; 1978 olan bir şifre saniyeler içerisinde çözülebilir fakat, 19*^½78 gibi bir şifre belki günler içerisinde çözülür.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • PDF Dönüştürücü
 • Excel Dosyasının Şifresini Unuttum
 • 5651 Sayılı Kanun ve Şirketlerin Sorumlulukları
 • Open Office Calc ve Otomatik Süzme
 • Hubble Uzay Teleskobu ve Google’nin Sürpriz Yumurtaları
 • Comments (15)

   

  1. Ceyhun ALYEŞİL dedi ki:

   open office kullanıyorum böyle bir derdim olmadı hiç :d

  2. orjisan dedi ki:

   ceyhun kardeşim iyi güzel hoş demişsin süpersin,
   ama ne yazık ki open office kullanan azınlıksın,
   dosyalar MSOffice de açsın diye farklı kaydet dersin,
   unuttuysan convert dersin, olmadı çaresine bakarsın.
   kısacası uğraşırsın…
   :D

  3. Ceyhun dedi ki:

   ben şifre kırma gibi bir derdim olmadı demek istemiştim. şifrelemeye ve şifre kırmaya ihtiyacım olmadı dökümanlarım açık herkese hehehe

  4. Aytekinet dedi ki:

   bu sorunla hayatımda 1 kere karşılaştım ondanda kırmıştım zaten :D

  5. Muratcan dedi ki:

   Excel şifre kırmakla alakalı ne kadar bilgi ve program varsa hepsi denem yanılma yöntemiyle çalışıyor ve bilgiler bu programlarla ilgili. Benim şifrelerim genelde 10 karakter civarında rakam harf ve sp.karakterlerden oluşuyor. Bugün en baba bilgisayarın bunlardan oluşan 10 haneli şifreyi deneme yanılma ile bulması kaç ay sürer fikri olan var mı? Sağlam bir sistemim var alfabenin yarısını işin içine katmadığım halde daha 7 karakterli şifre denemelerinde %1 i birkaç saatte tamamlıyor. Uzun sözün kısası bu yöntem dışında direkt şifreyi bulabilen bir program var mı? Yoksa uzun şifrelerin bulunabilmesi için çoook zaman gerek.

  6. Mehmet dedi ki:

   @MuratCan; eskiden office 97 sürümünde direkt bulunabiliyordu. Fakat, sistemler gelişince, belgeler daha da gizli hale gelince mecburen şifrelemeyi bir algoritma çerçevesinde yapıyorlar. Direkt şifreyi almak imkansız gibi bir şey :)

  7. burçin dedi ki:

   bence şifreleri unuttum deyip kırmak pek dürüst bir yaklaşım değil.

  8. Mehmet dedi ki:

   Şöyle düşün; bir işyerinde çalışıyorsun. Personel ile ilgilenen kişi tüm maaşları, mesaileri excel tablosunda tutuyor. Aysonunda işverenle tartıştı ve istifa etti. Giderken bu excel belgesinin şifresini de değiştirdi. İşçi olarak bir ay boyunca çalıştığın mesaileri işveren neye göre verecek? Maaşlar bellidir bir şekilde çözülür. Fazla mesailer gitti…

   bu durumda mecburen o belgeyi kurtarması gerekecek. Ne kadar dürüst bir yaklaşım olacağını bir de bu şekilde düşün.

  9. hasan dedi ki:

   teşekkürler işime yarıyacak

  10. hakan dedi ki:

   IQ SORUSu var onun cevabıyla açılıyo

  11. hakan dedi ki:

   saol
   ,

  12. özcan dedi ki:

   çok güzel 2005 yılından beri bütün hareketlerimi kaydettiğim bir exel dosyasının şifresini unuttum parmak izi kullandığım için bilgisayara format attım şifre yok ve bu program sayesinde yarım saatte çözdüm elinize sağlık

  13. burçin dedi ki:

   benim sorunum word dosyamı şifrelemiş olmam 10 ay pc kapalı kaldı şifreyi unuttum ama ne yaptıysam bu program sadece excelli çalıştırıyo wordu çalıştırmanın yolunu bilen varsa lütfen yazsın burcinpeker@hotmail.com

  14. ece dedi ki:

   çok güzel anlatmışsınız fakat ben dosyayı .docx olarak kaydetmişim program sadece .doc açabiliyor. bu programın bir üst modeli var mıdır acaba :D

  15. deduzun dedi ki:

   cok saolasın gazanya :D acayip işe yaradı, sayende bi stajyer olarak takdir edildim:D

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi