WordPress eski sürümleri yükseltme

Temmuz 8, 2008 | | İlk Yorumu Yazın

Daha önce wordpress 2.0.1 kullanıyordum. Bu sürümüde Cpanel’in fantastico bölümünden kurmuştum. Mağlumuz üzere yedek aldıkça Türkçe karakterlerde sıkıntı oluşuyordu. Bu sıkıntıdan dolayı wordpress yükseltmesi yapamıyordum. Taaaaa ki; geçen gün hostgator güncelleme yapana kadar. Cpanel ve php güncellemesi yapıldı, bizim eski sürüm bembeyaz bir sayfa oldu. Bundan dolayı site 1 gün geçici olarak hizmet dışı kaldı. Biraz deneme biraz yanılma derken Türkçe karakterlerle nasıl yükselteceğimi buldum. Paylaşmak isterim ;)

Önce bir yazı yazıyoruz,

ş – s (bu karakterin küçük ş olduğunu anlayacağız.)
Ş – S büyük Ş
ı – i
ç – c
Ç – C
ğ – g
Ğ – G
ü – u
Ü – U
İ – I
ö – o
Ö – O

Yazımızı kaydediyoruz. WordPress admin panelinden yönet kısmının altında dışa aktar var. Onu tıklıyoruz. Tüm yazarlar ve yazıları dışa aktar diyoruz, bilgisayarımıza bir dosya kaydediyor. Kaydedilen XML dosyasını not defteri ile açalım. Açılan dosyanın en altında yazdığımız son yazı vardır. Şimdi o yazıdan da farkedeceğiniz üzere Türkçe karakterler bir garip çıkıyordur. fakat, yanlarına yazdıklarımızdan biz onların hangi harf olduklarını biliyoruz.

mesela, s harfinin yanındaki karakterin aslında ş harfi olduğunu biliyoruz. o garip karakteri kopyala diyoruz. Düzen menüsünden değiştir tıklıyoruz. Aranan bölümüne yapıştır diyoruz. Değiştirilecek bölümüne de “ş” diyoruz, sonrasında Tümünü değiştir dediğimizde bozulan ş harflerini yerine getirmiş oluyoruz. Sırasıyla diğer, harfleri de yapıyoruz. Elimizde yedek Türkçe yedek oluyor. Bundan sonrası yeni bir wordpress, az kaldı wordpress 2.5 kullanmayan kalmayacak :)

Yedeğimizi Türkçe olarak almış olduk. Buradan WordPress son sürümünün Türkçe versiyonunu indirelim. Bundan sonra dikkat etmemiz gereken çok ufak bir nokta var. WordPress için boş bir veritabanı açıyoruz. Bir kullanıcı oluşturuyoruz. Kullanıcının yetkilerini ayarlıyoruz. Arkadaşlar burada resimli anlatmışlar.
İşin püf noktası şurada, bu sayfaların en altında phpMyAdmin diye bir yer var tıklayalım, Açılan sayfada veritabanımızı seçelim. İşlemler kısmında Karşılaştırma bölümü var. Oradan Utf-8_turkisk_ci seçerek onaylayalım. Veritabanı kısmını da hallettik.

WordPress dosyalarını sunucuya gönderin, sitenize girin ayar sayfası çıkacaktır. Veritabanı ismi, kullanıcı, şifre bu alanaları doldurun ve kurulumu bitirin. WordPress kurulumu hakkında ayrıntılı bilgi için bu adrese bir göz atın.Bomboş ve yepyeni bir wordpressiniz olacak şu an. Admin paneline giriş yapın. Yönet kısmında içe aktar diyelim. Bilgisayarımızda düzenlediğimiz XML dosyasını göstererek yükle ve kaydet diyelim.

Evet, şu anda Türkçe karaktere sahip son model bir wordpress bloğumz oldu. Akşama şu an kullandığım temayı da yüklerim buraya. Türkçeleştirilmiş halini kullanabilirsiniz. Tamamen 2.5 uyumlu.

Hayırlı olsun.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

  • Regaip Kandili
  • WordPress Mail-list eklentisi
  • WordPress’te 2.5 hazırlığı
  • Yasaklı Siteler [wordpress]
  • WordPress Blog Teması
  • Leave a Reply

    CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi