Zpanel ile Evinizde Hosting Barındırın

Mart 7, 2012 | | 5 Yorum yapılmış

Hosting firmaları, kullanıcılarına bir panel verir ve kullanıcı bu paneli kullanarak web sitelerini yönetir. Hosting konusuna kısaca baktığımızda, biraz zahmetli olsa da dağıtılması serbest yani lisans ücreti ödemeden apache web server, üzerine php bir de mysql  kurduğunuzda bilgisayarınızı hosting olarak kullanabilirsiniz. Buna ilaveten bir mail server de kurarak bilgisayarınızı hosting ve mail server olarak kullanma imkanınız var. Herbirini tek tek kurmanız gerekmekte ve yönetimi de biraz zor olmakta.

Bunları tek tek kurabileceğiniz gibi hali hazırda bulunan, EasyPHP, WAMP, XAMPP gibi programlarla apache, php, mysql serverlarını zorlanmadan bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Fakat, sonradan yönetmesi yine zorlaşacaktır. Bir arkadaşınıza web alanı açmak v.b. oldukça zor olacaktır.

Bunlara ilaveten ücretli olarak cpanel , plesk gibi yönetim panellerini kurmak oldukça mantıklı gözüküyor. Fakat, zaten bu benim hobim derseniz lisans ücreti ödemek belki zor olabilir.

Geçenlerde, bir hosting için ne gerekliyse hepsini üzerinde barındıran ve eklentilerle bol bir menü sunan ZPanel ile tanıştım. Kurulum dosyasını indiriyorsunuz ve kurulumu yapıyorsunuz.

Kurulum otomatik olarak aşağıdaki bilenşeleri yüklüyor ve ayarlarını yapıyor.

1) Apache HTTPd (http://httpd.apache.org/)
2) PHP (http://windows.php.net/)
3) MySQL Community Edition (http://www.mysql.com/)
4) Filezilla Server (http://filezilla-project.org/)
5) Crond for Windows (http://www.kalab.com/freeware/cron/cron.htm)
6) 7Zip (http://www.7-zip.org/)

Yukarıdaki liste her ne kadar windows tabanlı programları içerse de , Zpanel’in windows ve linux versiyonları mevcut.

Siz sadece size ayrılan yönetim paneline kullanıcı adı ve şifreniz ile girip kendi hosting meceralarınıza başlıyorsunuz :)

Zpanel web sitesi : http://www.zpanelcp.com/

Zpanel incelemek için demo bir panel; http://www.zpanelcp.com/zpaneldemo/login.php   (Password kısmına demo yazarak giriş yapabilirsiniz.)

Genelde php dosyalarıyla uzaktan çalıştığım için bir de dosya yöneticisi lazımdı. Dosya yöneticisi ve diğer modüller otomatik olarak gelmiyor. Bunları kolay bir şekilde entegre edebilirsiniz.

Uzaktan dosya yönetici olarak KFM File Manager hoşuma gitti.

Bu adresten indirebilir;  http://rustus.txt-clan.com/files/ZPanel_KFM_v2.zip  —> ve bu adresten (ingilizce) hakkında yazılıp çizilenlere ulaşabilirsiniz; http://forums.zpanelcp.com/thread-1663.html

Bunların haricinde Cpanel üzerinde bulunan fantastico bölümüne benzer bir yapıyı da hosting kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Zpanel için bu Zantastico olarak geçiyor bu adresten yine ücretsiz olarak temin edilebiliyor; http://zantastico.sourceforge.net/

Evet, şimdi gelelim Türkiye’deki hosting durumuna… Maliyet olmasın diye evde ya da işyerinde bu şekilde webserver/mail server bulundurmanın dez avantajları var. Bunlara da diğer yazıda değineceğim.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Apache Üzerinde Farklı Domain Barındırmak
 • 100 nolu yazı ;)
 • 3G ile Mobil Televizyon ve Radyo
 • Comments (5)

   

  1. Ceyhun dedi ki:

   Peki zaten o kurduğu şeyleri kurmuşsak sadece kendisini mi kuruyor yoksa onların ayarlarını bozup sıfırdan kurmaya mı çalışıyor?

  2. Mehmet dedi ki:

   Hali hazırda çalışan sistemim olduğundan, üzerine kurmak istemedim. Başka bir bilgisayarda kurduğumda C: sürücüsünün altına Zpanel isimli dizin açtı ve herşeyi oraya kurdu.

   Bunların kurulu olduğu bir bilgisayarda kurmak istersen, büyük bir ihtimalle (Tam emin değilim) yine Zpanel dizinine kuracak ve zaten var olan servisler çalıştığından zpanelin kurduğu servisler başlamayacaktır. Neticede 80, 21, 25 gibi portlar kullanımda olacaktır. Fakat, eski servisler durdurulup zpanel çalıştırılırsa çalışacaktır :) (Tam emin değilim)

  3. Ceyhun dedi ki:

   Denemek lazım aslında VM’de falan da kim uğraşacak :D Bir de servis ok de versiyon farkı falan olur ayarı farklı olur neleri değiştiriyor ne ayarlar kullanıyor tam bilmeden çalışan sisteme hele hele linux server’a kurmam. Ama bir ara denemek için 20 dolar bayıp ayrı bir serverda kurup bakarım :D

  4. harunkavak dedi ki:

   zpanel kurulumunu tamamladım. herşey tmm portlar açıldı.
   domin yönlendirildi ve şuan aktif ftp vs. bağlanabiliyorum. hatta joompla site bile kurdum.
   yanlız mail gidip gelmiyor mail ayarlarını nasıl yapıcaz.
   portlar açık panelden ayarları nasıl yapmamız gerek veya başka nasıl ayar yapmamız gerek.

  5. Mehmet dedi ki:

   Mail alıp-göndermeniz için 25 nolu portun açık ve servera yönlendirilmiş olması gerekmektedir. Fakat ülkemizde 25. pot direkt telekom tarafından kapatıldığı için telekom ile görüşmeniz gerekmekte.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi